• Krúžok Kúzelný háčik

• Žiačky druhých ročníkov od októbra navštevujú krúžok pod názvom Kúzelný háčik. Na krúžku sme sa postupne začali učiť základné techniky háčkovania, nadobúdame postupne zručnosti a správne návyky pri práci s háčikom. Aj keď sme sa na začiatku trošku potrápili, ale pevnou vôľou, chuťou chcieť a hlavne trpezlivosťou sa nám podarili takéto kúzelné diela. Máme z nich obrovskú radosť.

• VIII.C v celoslovenskej súťaži „Obchod budúcnosti“

• Kolektív žiakov VIII.C triedy sa zapojil do celoslovenskej súťaže „Obchod budúcnosti“, ktorú organizuje spoločnosť Centire s. r. o. v spolupráci so Slovenskou alianciou moderného obchodu. Ponúkame ukážku nášho súťažného projektu s názvom „EkoVízia ôsmakov“.

• Mikuláš

• 6.12.MIKULÁŠ - tak sme sa dočkali! Prišlo k nám hneď niekoľko Mikulášov, čertíkov a anjelikov. Veríme, že si tento deň žiaci poriadne užili a splnia to, čo Mikulášovi sľúbili :)

• Dizajnéri na informatike

• V rámci formovania k budúcim povolaniam sa šiestaci na informatike venovali profesii „dizajnér“. Úlohou bolo navrhnúť pôdorys príbytku. Pri návrhoch využívali možnosti programu PowerPoint.

• Welcome Day

• Náš žiak, Branislav Nojič sa zúčastnil na Welcome Day - dni otvorených dverí na SOŠ technológií a remesiel,  Ivánska cesta 2. Zapojil sa tam do súťaže a umiestnil sa na 2. mieste. Zástupcovia SOŠ prišli osobne odovzdať ceny nášmu Brankovi. Veľmi sa im naša škola páčila a dúfajú, že aj v tomto šk.roku sa naši deviataci prihlásia na ich školu.

• Didaktické hry - branné cvičenie

• Dňa 5.12. 2022 sa žiaci 2.A triedy zúčastnili didaktických hier, ktoré boli zamerané na poznávanie okolia mestskej časti VRAKUŇA a tiež na praktické osvojenie si učiva prierezovej témy - Ochrana života a zdravia v primárnom vzdelávaní.Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby žiaci rozpoznali nebezpečné situácie ohrozujúce život a zdravie, osvojili si praktické zručnosti v sebaochrane, pochopili dôležitosť poskytnutia prvej pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života, osvojili si základné činnosti súvisiace s pohybom a pobytom v prírode, rozvíjali svoju telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť v prírodných podmienkach.

• Olympiáda v anglickom jazyku

• Dňa 24.11.2022 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku, kde si mohli žiaci preveriť svoje vedomosti z cudzieho jazyka.

Školské kolo pozostávalo z písomnej a ústnej časti. Písomná časť bola zameraná na počúvanie s porozumením, slovnú zásobu, gramatiku a čítanie s porozumením.

Ústna časť bola založená na opise obrázka a samostatnom ústnom prejave, kde sa hlavný dôraz kládol na schopnosť vyjadrovania sa, bohatosť slovnej zásoby, správnu gramatiku a pohotovosť reagovať na zadané otázky.

V kategórii A1 (5.-7. ročník) sa zúčastnilo olympiády 40 žiakov našej školy.

Výsledky školského kola:

1. miesto : Simona Adamová, 7.B

2. miesto : Lara Strohnerová, 6.C

3. miesto : Michal Bodžár, 7.B

V okresnom kole bude našu školu reprezentovať Simonka, ktorej držíme palce a prajeme veľa úspechov.

• KNIŽNICA VRAKUŇA

• 1.12.2022 sa žiaci 2.A triedy vybrali na zaujímavú exkurziu do Vrakunskej knižnice. Okrem štandardného požičiavania kníh mali deti možnosť si pozrieť krásnu výstavu rozprávok národnostných menšín a dozvedieť sa tak niečo o živote, jazyku a kultúre 14 národnostných menšín, ktoré žijú na Slovensku. Nezabudnuteľným zážitkom bol pre deti aj vodiaci psík Pluto, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Vrakunskej knižnice. Veríme, že sa deti na výstave veľa dozvedeli a zobrali si do života jedno veľké ponaučenie z rozprávok. V každej z nich zvíťazilo dobro nad zlom, zlo bolo potrestané, pravda sa nakoniec ukázala, stratení našli cestu domov a zakliati boli vyslobodení. V každej rozprávke je dôležitá odvaha, čestnosť, dobrota, múdrosť, pracovitosť a láska. Kiež by sa nám tieto cnosti podarilo preniesť do bežného života, hneď by sa nám žilo lepšie.

• Ako si kúpime zdravie?

• Pod týmto názvom sa posledný novembrový deň vybral celý prvý ročník na úžasné matematické zážitkové učenie. Ešte len nedávno prišli do školy a dnes mali plné ruky práce s peňaženkami, nákupmi, peniazmi a nákupnými taškami. Všetci okoloidúci sa milo prizerali, s úsmevom možno spomínali...  Aký veľký zážitok ste aj vy pri prvom nakupovaní bez svojej mamy v živote mali? Prezrite si naše fotky a možno si na to spomeniete!

• Filmový večer

• Červený koberec, rôzne filmy, fotokútik, či pukance... To všetko bolo súčasťou nášho filmového večera, ktorý nadväzoval premietaním filmov na Medzinárodný deň tolernacie.

Veríme, že pre deti to bol zážitok a odniesli si čo najviac pozítivných emócií.

Ďakujeme Rodičovskému združeniu Železnička za obstaranie popcornu pre všetkých :)

• Šírime radosť

• Žiaci 2.E sa zapojili do súťaže organizovanej knižnicou Vrakuňa pod názvom Šírime radosť. Krabice, ktorých je cieľom potešiť seniorov postupne zabaľujeme, ale rozhodli sme sa pomáhať aj úsmevom, ktorý "len tak" rozjasní tváre všetkých a prináša radosť do vašich srdiečok.

• UNICEF u nás v škole

• Naši tretiaci a štvrtáci absolvovali prednášku o právach dieťaťa a o náplni práce organizácie UNICEF. Náplňou workshopu bola aj diskusia na tému Ľudské a detské práva.

• ICH KANN DEUTSCH SPRECHEN- Olympiáda z nemeckého jazyka

• Počúvanie s porozumením, čítanie textu a odpovedanie na otázky, gramatický test, opis obrázku a konverzácia v nemeckom jazyku. To všetko museli žiaci 8. a 9. ročníka v rámci školského kola olympiády z nemeckého jazyka zvládnuť. A zvládli to naozaj bravúrne. Podali svoj maximálny výkon a získali si tak u poroty obrovský rešpekt.

Umiestnenie:

1. miesto: Michaela Andraščíková (9.B)

2. miesto: Gregor Potančok (8.C)

3. miesto: Veronika Čechová (8.A) / Natália Nováková (8.A)

Srdečne gratulujeme a prajeme úspešnú kariéru v nemecky hovoriacich krajinách. :-)