• Goetheho pamätník

• Dňa 5.4. sa na našej škole uskutočnil prvý ročník nemeckej súťaže Goetheho pamätník. V prvej kategórií boli úspešné tieto žiačky:

1. miesto: Alexandra Slížiková (5.A)

2. miesto: Gréta Kurucová (5.A)

3. miesto: Karolína Chvostaľová (4.A)

V 2. kategórií boli úspešní títo žiaci:

1. miesto: Michaela Andraščíková (9.B)

2. miesto: Ema Baďurová (8.A), Sofia Štipanitz (8.A)

3. miesto: Lenka Babiaková (8.C), Albert Schwartz (8.A)

Gratulujeme.

• MRAVCE a VČELY

• So žiakmi 2.A triedy sme sa na hodinách prvouky začali venovať pre deti asi najzaujímavejšej téme SPOZNÁVANIE ŽIVOČÍCHOV. Deti sa momentálne učia o mravcoch a o včielkach formou projektového a zážitkového vyučovania. K spomínanej téme pre žiakov pripravujeme ešte vlastivednú vychádzku do lesoparku vo Vrakuni a tiež exkurziu do Medolandie.

• Kúzelný háčik

• Na krúžku Kúzelný háčik sa dám podarili takéto krásne kúzelné háčkované kraslice. Máme z nich veľkú radosť.

• Beseda

• Minulý týždeň žiaci prvého stupňa absolvovali besedu s autorkou kníh Miroslavou Naďovou. Deťom predstavila svoje dve knihy a ako darček darovala každému krásnu záložku do knihy a omaľovánku.

Ak knihy deti o Guľôčkovi Ihličkovi zaujali, vedia si ich kúpiť online na https://www.gulicko-ihlicko.sk/, avšak objednať si ich môžu aj v našej školskej knižnici, ktorá je otvorená každý pondelok a stredu v čase od 14:00 do 15:00 hod. Knihy podpísané autorkou v cene 10 € nám privezú až do školy.

• Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín v našej škole

• Každoročne sa Základná škola Železničná zapája do celoslovenskej postupovej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy s názvom Hviezdoslavov Kubín. Inak tomu nebolo ani tento rok.

Základná škola Železničná 29. marca organizovala okresné kolo tejto celoštátnej postupovej súťaže pre I. až III. kategóriu umeleckého prednesu. Súťaže sa zúčastnilo vyše 100 recitátorov z okresu Bratislava 2. Skvelé výkony mali možnosť hodnotiť členovia odbornej poroty, ako napríklad doc. Andrej Pachinger, Mgr. Alfréd Swan, Mgr. Michaela Čobejová, Mgr. art. Pavol Náther; Ing. Erik Ondrejička, Monika Nagyová a ďalší skvelí porotcovia, ktorí si vypočuli umelecké prednesy diel slovenských a zahraničných autorov.

Žiaci našej školy vynikajúco obstáli v silnej konkurencii: Gréta Kurucová (2. miesto v II. kategórii-poézia), Viktória Rumlerová (3. miesto v I. kategórii-poézia), Eva Škvareninová (3. miesto v I. kategórii-próza).

Tým, ktorí získali krásne ocenenia srdečne gratulujeme a všetkým recitátorom ďakujeme za nádherný umelecký zážitok pri ich prednese.

• BESEDA S ADVOKÁTOM

• Žiaci 8.B triedy dnes mali možnosť konzultovať témy, ktorým sa venujú na hodinách občianskej náuky a etickej výchovy s pánom advokátom Mgr. Petrom Serinom.

Zaujímavou formou kvízu si žiaci upevňovali poznatky o občianskom, rodinnom a trestnom práve. Časť diskusie sme venovali aj ochrane práv spotrebiteľa.

Veľmi pekne ĎAKUJEME pánovi advokátovi, že si našiel čas a prišiel nám porozprávať o svojich skúsenostiach a znalostiach v oblasti práva.

• LÍZANKOVÁ VÝZVA

• Školský parlament sa rozhodol zapojiť do lízankovej výzvy! Cieľom výzvy je vyzbierať čo najviac lízaniek pre detičky liečených na onkológii a zmierniť im tak nepríjemnú chuť po chemoterapii. Neodporúčajú sa čokoládové a šumienkové lízatká.

Pomôžte nám v tejto výzve aj Vy!

Zberné miesto sa bude nachádzať pri nástenke školského parlamentu.

Vopred ďakujeme za vašu pomoc.

• Mesiac knihy- aktivity v 2.E

• Počas celého marca, ktorý je mesiacom kníh, sme v 2. E mali množstvo aktivít. S knihami sme pracovali na skoro všetkých predmetoch. Na hodinách matematiky nám pomáhali pri počítaní, porovnávaní, tvorili sme slovné úlohy, robili všelijaké tajničky. Na slovenskom jazyku sme opisovali ilustrácie, či prepisovali slová so spoluhláskami. Na prvouke nám pomáhali naše encyklopédie, z ktorých sme čerpali informácie o zvieratkách, na výtvarnej výchove sme kreslili svojich obľúbených hrdinov. Na čítaní sme si čítali svoje obľúbené knihy, písali si  čitateľské denníčky či projekty a zavŕšili sme dramatizáciou svojich obľúbených hrdinov. Pre zachovanie autentickosti sme sa podľa nich aj obliekli.

• Praktická simulácia kyslého dažďa

• V dôsledku znečisťovania vzduchu sa tvorí smog, padajú kyslé dažde, dochádza k porušovaniu ozónovej vrstvy i globálnemu otepľovaniu. So siedmakmi sme si prostredníctvom praktickej simulácie vysvetlili nielen princíp vzniku kyslých dažďov, ale aj ich negatívny dopad na rastliny. Aktivita bola realizovaná v rámci prierezovej témy „Environmentálna výchova“. Aktivitou sme sa tematicky prepojili na blížiaci sa Deň Zeme, ktorý si každoročne pripomíname 22. apríla.

• Bricklandia

• Dňa 22.3.2023 sa triedy 2.D a 2.B zúčastnili zážitkového učenia v Bricklandii. Pozreli sme si výstavu z lega. Využili sme lego na rôzne kreatívne hry, postavili si podľa šablóny rôzne rozprávkové postavy. Zabavili sme sa a tento deň sme si užili.

• Svetový deň vody

• Svetový deň vody je určený na 22.3. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov. Na našej škole sme si tento deň pripomenuli rozhovormi, prezentáciami a rôznymi edukačnými aktivitami pod názvom "Putovanie kvapky." Triedy sa "zahalili" do modrej farby a namiesto sladených nápojov sa pila čistá voda. Zvládni to perfektne všetky triedy na našej škole.

• Hodina deťom

• V utorok, dňa 21.3.2023 sa uskutočnila celoslovenská zbierka Hodina deťom. Výnos zbierky je určený na pomoc deťom z jednorodičovských rodín, ktoré sú ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením. So školským parlamentom sa nám vďaka Vám podarilo vyzbierať sumu 328,42€.

Veľmi pekne ďakujeme za Vašu účasť na zbierke.

Váš školský parlament.

• Ponožková výzva

• Aj my sme sa zúčastnili 21. marca - Svetového dňa Downovho syndrómu. Svoje sympatie a podporu ľuďom s DS sme vyjadrili aj obutím ponožiek rôznych farieb či veľkostí.