• Nápady na tvorenie

• 6.4.2020 - 12.4.2020

Téma týždňa: Veľká noc

Veľká noc patrí spolu s Vianocami nepochybne medzi dva najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky. Tento rok je úplne iný a netradičný to však neznamená , že si v kruhu rodiny nemôžeme nastávajúce sviatky spríjemniť.

SYMBOLY VEĽKEJ NOCI

Baranček, bahniatka, kraslice, zajačik a kríž. Základné znaky Veľkej noci sú istotne i vám dobre známe. No viete prečo práv tieto symboly. Ak nie, práve vám ich rýchlo vysvetlíme.

Začnime kraslicami, ktoré poznajú všade vo svete. Sú najstarším symbolom a v podstate ide o pohanský znak, prostredníctvom ktorého sa vítala jar počas rôznych rituálnych obradov. Kedysi sa kraslice farbili väčšinou na červeno, aby tak pripomínali Ježišovu krv a nikdy sa nemaľovali na modro, pretože to charakterizovalo smútok.

Bahniatka sú spätá iba s okolitými krajinami. Pôvodným symbolom je totiž palmová ratolesť, ktorou vítali Ježiša po zmŕtvychvstaní, no keďže u nás tento strom nerastie, našim symbolom sa stali práve bahniatka.

Baranček je symbolom Ježiša a taktiež upomienkou na jeho obetu. Zajačiky a taktiež iné mláďatká odkazujú na prichádzajúcu jar. V biblii symbolizuje tiež chudobných a pokorných ľudí a preto sa zaradil i medzi znaky Veľkej noci.

MALÝ ZAJKO

Malý zajko čupí v tráve, sleduje, ako jar sa budí práve.

Všetko živé sa raduje, na Veľkú noc sa hotuje.

Privítajme sviatky jari, nech sa všetkým dobre darí.

Gúľaj sa vajíčko cez hory, cez doliny,

prines môj Veľkonočný pozdrav do tejto rodiny.

ŠIBI RYBY

Šibi, ryby, mastné ryby,

dávaj vajcia, vykrúcaj sa!

Ak mi nedáš dve vajíčka,

daj mi aspoň makovníčka.

Ešte k tomu groš,

aby bolo dosť.

Šiby, ryby, mastné ryby,

kus koláča od korbáča.

Ešte k tomu groš,

aby bolo dosť.

Šibem, šibem, šibi ryby,

môj korbáčik nemá chyby.

Ešte vody trošička,

daj vajíčko z košíčka.

Námety na domáce tvorenie:

1.Sliepočka :

2. Kuriatko alebo zajačik z plastového pohára :

3.Sliepočka č.2( návod je na videu ):

video_sliepocka.mp4

Pri tvojom domácom tvorení ti pomôže pesnička.   Pesnička

Vyber si akýkoľvek námet na jarné tvorenie a skús ho vyrobiť. Návody na výrobu sú jednoduché. Máš iné nápady podel sa s nimi. Veľmi by nás potešilo ak by si výrobok odfotil a poslať na email svojej pani vychovávateľke.

Každé oddelenie bude mať na stráne školy svoju zložku , kde si budete môcť pozrieť aj výrobky svojich kamarátov. Chodíte s rodičmi do prírody pošli nám svoje fotky, alebo napíš, krátky príbeh o potulkách prírodou , čo sa ti tam páčilo, čo si nové objavil. Pozoruj prírodu ako sa prebúdza zo zimného spánku.

• 31.3.2020 - 3.4.2020

Téma týždňa: Jar k nám prišla

Snežienočka drobučká, utiahnutá v kríčku,

Prečože máš ručníček na belavom líčku?

Júj zima je veliká, a je kvietok malý,

Júj, bojím sa, že mi mráz moje líčka spáli.

Len sa neboj snežienka že ťa zima zdrví, už je po nej,

jar je tu a ty si kvet prvý.

Hneď za tebou plno ich, na lúčinku príde,

zahoď, zahoď ručníček, veď už teplo bude.

Prihovárame sa vám všetky naše deti prostredníctvom webu. Máme pre vás pripravené rôzne námety na výrobky každý týždeň. Veríme , že sa vám naše nápady budú páčiť a možno prídete aj s novými a podelíte sa o ne sa nami a vašimi spolužiakmi aspoň takouto formou.

Námety na domáce tvorenie.

1.Tupilán z papiera: Vyroba_tulipana.mp4

2. Motýlik :

3. Vypestuj si rastlinku

Vypestuj si rastlinku zo semiačka čo máš doma ako napríklad šošovica, hrášok, fazuľa, semiačko z papriky, paradajky. Budeš k tomu potrebovať plastovú fľašu ,kelímok od jogurtu , alebo čokoľvek do čoho môžeš semiačko zasadiť. Vyzdobiť si ho môžeš podľa seba a  zeminu.

Pri tvojom domácom tvorení ti pomôže pesnička. Link na pieseň z youtube.

Video Prišla jar

Kontakty na p.vychovávateľky:

1. oddelenie      Karin Tylešová   :                      karin.tylesova@zszelba.sk

2. oddelenie      Andrea Schusnixova:              andrea.schusnixova@zszelba.sk

3. oddelenie      Lucia Pastieriková:                  lucia.pastierikova@zszelba.sk

4. oddelenie      Soňa Pavlovičová:                   sona.pavlovicova@zszelba.sk

5. oddelenie      Drahuša Chodúrová:               drahusa.chodurova@zszelba.sk

6. oddelenie      Monika Řehanková:                monika.rehankova@zszelba.sk

7. oddelenie      Beáta Kopiláková:                    beata.kopilakova@zszelba.sk

8. oddelenie      Anna Fülöpová                         anna.fulopova@zszelba.sk

9. oddelenie      Martina Láslopová:                 martina.laslopova@zszelba.sk

10. oddelenie   Libuša Dubovcová:                   libuska.dubovcova@zszelba.sk