• Čo je to školský parlament?

• Školský parlament plní predovšetkým funkciu poradného orgánu. Môže zasahovať do rôznych oblastí života školy, žiaci sa vyjadrujú k problémom či otázkam a vedenie berie ich názory do úvahy.

Cieľom školského parlamentu je prezentovať záujmy žiakov a vhodným spôsobom upozorňovať na problémy.

Školský parlament sa riadi Deklaráciou práv dieťaťa, z ktorej vyplývajú nasledujúce práva dieťaťa:

1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.

2. Právo na zdravý duševný a telesný rozvoj.

3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.

4. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.

5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom a sociálnom postihnutí.

6. Právo na lásku, porozumenie a starostlivosť.

7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.

8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.

9. Právo na ochranu pred zanedbaním, krutosťou a využívaním.

10. Právo na ochranu pred diskrimináciou, na ochranu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

• Úlohy školského parlamentu:

1. podávať návrhy na skrášlenie priestorov školy a jej okolia,

2. pomáhať šetriť energiou v triedach aj spoločných priestoroch,

3. prichádzať s návrhmi a podnetmi na organizovanie rôznych akcií a súťaží v škole,

4. podieľať sa na ich organizácii,

5. všímať si správanie v priestoroch školy k spolužiakom aj k majetku školy, úspechy svojich spolužiakov a upozorňovať na ne,

6. rozvíjať výchovu k demokracii,

7. šíriť myšlienky humanizácie a tolerancie.