Od zajtra 23.11.2022 bude otvorený pre žiakov školský bufet.
Školský bufet
PIŠQWORKY - krajské kolo
Ďakujeme tímu BENGORO (Patrik Fučík, Pavol Hajdu, David Ádám, 8.C) za skvelú reprezentáciu školy na krajskom kole súťaže Pišqworky, ktorá sa konala na súkromnom gymnáziu Mercury.
Filmový večer pre žiakov
Návšteva škôlkarov
Dňa 15.11 a 16.11. sme privítali v našej škole deti z materskej škôlky Kríková, Kaméliová a Šíravská, aby navštívili našu interaktívnu výstavu- Zmysel to má aj bez zmyslov. Výstavou sprevádzali žiačky 8.ročníka Sofia a Petra, za čo im patrí veľká vďaka. Pomáhala im pri tom aj školská psychologička Katka a pani zástupkyňa pre prvý stupeň. Vďaka informáciám a zážitkom z výstavy sa škôlkari viac dozvedeli o živote svojich rovesníkov so znevýhodnením. V diskusii sa dozvedeli, ako sa k takým ľuďom správať, čo je nápomocné a čo nie. Sme radi, že aj touto aktivitou sa už najmenším deťom priblížil svet odlišnosti a empatie.
6
Finančná gramotnosť v VIII.C
Žiaci VIII.C sa v rámci zdokonaľovania sa v oblasti finančnej gramotnosti zúčastnili online hry, ktorej cieľom bolo naučiť sa hravou formou chápať základné pojmy o peniazoch. Hra obsahovala veľmi veľa zábavných cvičení, cez ktoré sa žiaci učili rýchlejšie chápať jednotlivé témy. Zaujímavé na hre bolo, že sa urobila v spolupráci so spevákom Tomášom Bezdedom, ktorý do hry zložil a naspieval jedinečnú pesničku.
Za spoluprácu a spostredkovanie online kurzu ďakujeme p. Šperňákovej.
Plastelína ako zmes
V rámci učiva „Chemicky čisté látky a zmesi“, sme si so siedmakmi priblížili pojem „zmes“ praktickou aktivitou – výrobou plastelíny. Na jej prípravu sme použili pomôcky a suroviny, ktoré sú bežne dostupné a využívané v každodennom živote. To predurčuje pripraviť si plastelínu aj v domácich podmienkach. Vlastnosti, ktoré sme v pripravovaných zmesiach modifikovali, boli farba a vôňa.
Deň boja za slobodu a demokraciu, Nežná revolúcia, Deň tolerancie
Dňa 16.11. 2022 sme si pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu v našej škole pripomenuli tematiku slobody, demokracie, tolerancie a ľudských práv.
Počas dňa sme sa s piatakmi na dejepise venovali právam detí. Pantomímou alebo slovným opisom priblížili spolužiakom jednotlivé ľudské práva, ilustrovali to, ktoré považujú za najdôležitejšie. Počas dňa prevládali pri práci so žiakmi diskusie o slobode, jej hraniciach i neslobodných režimoch a živote ľudí v totalite. Na náboženstve sa žiaci dozvedeli o náboženskej slobode i o období náboženskej neslobody. Žiaci si tiež nasimulovali demokratické hlasovanie a slobodné prezentovanie svojich návrhov. Vedomosti si žiaci otestovali v skupinových aktivitách zameraných na fakty o diktátorských či demokratických krajinách. Naši štvrtáci sa prihovorili do školského rozhlasu o Dni tolerancie, vypočuli si pieseň Sľúbili sme si lásku a vysvetlili si, ako starí rodičia štrngali na námestiach, ako sa v minulosti cestovalo/ necestovalo k moru a nakoniec tvorili recept na priateľstvo.
O udalostiach rokov 1939 a novembri 1989 v Československu sa deviataci dozvedeli na prednáške Ústavu pamäti národa a pri príležitosti Dňa študentstva si zaštrngali kľúčikmi.
Považujeme za veľký prínos najmä to, že sa žiaci dozvedeli o udalostiach Dňa študentstva, Nežnej revolúcie, Dňa boja za slobodu a demokraciu, pretože sloboda má svoju hodnotu a vo svete nie je samozrejmosťou.
4
SPRECHEN SIE DEUTSCH? Deutschland/Slowakei - spojenie dvoch kultúr
Pri výučbe nemeckého jazyka je veľmi dôležitá konverzácia. Žiaci 5.B, 8.C a 9.C si mohli sami vyskúšať, ako funguje. Nemčinu zábavnou formou použili v praxi tým, že hosťke Tamare kládli otázky v nemeckom jazyku a ona sa ich sama na mnohé pýtala. Deti museli nájsť spôsob, ako odpovedať. V inšpirujúcom prostredí sa spievali nemecké popové hity a učila sa aj bavorská/franská hovorová reč. Neskôr sa v diskusii porovnával život vo franskej oblasti Nemecka so životom na Slovensku.
Nemčina a život v Nemecku, pre niekoho náročné, no pre nás výzva a chuť popasovať sa s predsudkami a žiť kdekoľvek svoj vlastný sen.
Návšteva zo škôlky
V stredu 16.11.2022 k nám zavítali pani učiteľky s deťmi z MŠ Kaméliová a MŠ Šíravskej. Prváci spolu s pani učiteľkami im pripravili rôzne aktivity v triedach: spolu čítali, písali, spievali, triedili ovocie a zeleninu.
Na záver sa prváci zahrali na malých učiteľov a pomáhali predškolákom so školskými úlohami a odovzdali im darčeky, ktoré pre nich urobili.
Ďakujeme za návštevu a dúfame, že sa deťom u nás páčilo a budú sa do školy tešiť.
31
BÁSEŇ ROKA / POVIEDKA ROKA
Nádejní spisovatelia a poeti sa 16.11. stretli na súťaži, kde mohli odprezentovať svoje originálne diela a myšlienky. Porota v zložení Mgr. Radovan Obický, Mgr. Božena Klementovičová a spisovateľka Bc. Tamara Čarnogurská rozhodli o nasledovných víťazoch:
V kategórií 4.-5. ročník (poézia/próza) vyhrali
1. miesto: Lada Mendelová 4.A
2. miesto: Lea Kiššová 5.B
3. miesto: Lev Mendel 4.A
V kategórií 6. ročník (poézia)
1. miesto: Šimon Čerňanský 6.B
2. miesto: Filip Pakos 6.B
3. miesto: Anna Belanová 6.B
V kategórií 6. ročník (próza)
1. miesto: Viktória Vadovičová 6.B
2. miesto: Dávid Cimmerman 6.B
3. miesto: Viktória Dodávková 6.B
V kategórií 8.-9. ročník (poézia)
1. miesto: Kristián Gáborík 9.C
2. miesto: Michail Alexandrovič Dmitriev 9.C
3. miesto: Andrej Bránik 8.C / Tomáš Nagy 8.C
Každé dielo bolo rozobraté a všetci zúčastnení získali spätnú väzbu od obidvoch odborných porotkýň, Tamary Čarnogurskej a Boženy Klementovičovej. Deti si vypočuli rady a tipy na písanie a tým sú motivované do ďalšej kreatívnej tvorby. Víťazi získali okrem iných cien aj originálnu knihu Červený delfín (2021), ktorej autorkou je Tamara Čarnogurská.
Spoločne strávený čas bol veľmi prínosný.
Ďakujeme Rade rodičov za finančný príspevok na ceny pre žiakov.
Výtvarná výchova v 7.A a v 6.B
Slnečná sústava
V triede 4.B sme dnes ukončili tému o vesmíre. V nadväznosti na zážitkové učenie a na vedomosti o vesmíre, mali deti vytvoriť projekty o slnečnej sústave. Projekty boli nápadité, tvorivé a skutočne si dali záležať. Formou projektu si takto deti utvrdili všetky získané vedomosti.
3
Nie je pleseň, ako pleseň
Keď nám splesnivie chlieb, či ovocie, nie je to pekný pohľad. Napadnuté potraviny plesňou obsahujú toxické látky, preto ich nekonzumujeme. Niektoré plesne však nazývame „ušľachtilé“ a všetci ich dobre poznáme. Ak máme radi syr Camembert, Encián, Brie pri ich výrobe pomohla pleseň Penicillium camemberi. Ak preferujeme Nivu, Gorgonzolu stretávame sa s plesňou Penicillium roequoforti. Plesne majú svoje miesto v potravinárskom, vinárenskom či farmaceutickom priemysle. So žiakmi ôsmeho ročníka, sme sa pozreli na pleseň trochu bližšie. Zistili sme, že pod mikroskopom je svet krásny.
Martin na bielom koni
11.11. tento magický dátum je opradený rôznymi pranostikami a legendami. Aj v 1.D sme si v tento deň rozprávali o Martinovi, a hoci ani zďaleka nebolo zimné počasie a sneh, vyrobili sme si bielych koníkov pre radosť. Strihať a lepiť deti veľmi baví. Práca im išla od ruky. Pozrite sa sami.
6
Zážitkové učenie s policajtmi- 2.C
Na hodine prvouky sme si predstavili, čo všetko obnáša práca policajta. Aby sme to mohli vidieť na vlastné oči, tak sme navštívili našich vrakunských policajtov. Porozprávali nám rôzne zaujímavosti o svojej práci a ukázali pomôcky a nástroje, ktoré pri práci používajú. Deti si ich mohli sami aj vyskúšať. Zároveň sme mali možnosť vyskúšať si sedieť v policajnom aute. Na záver sme od policajtov ako odmenu dostali smajlíkov a dopravné pexeso. Deťom sa návšteva policajtov veľmi páčila a viacerí z nich túžia po tom, aby sa aj oni nimi mohli v budúcnosti stať.
13
Turistický krúžok
V sobotu 5. 11. 2022 začali žiaci z Turistického krúžku pod vedením pani učiteliek Janky Kalinkovej a Moniky Paiserovej výpravu do prírody. Prvá vychádzka smerovala na Kamzík a Železnú studničku.
Fotky z našej výpravy si môžete pozrieť TU
16
Parťáci na výstave
Zmysel to má aj bez zmyslov je interaktívna výstava, ktorú naša škola mala zapožičanú od medzinárodného domu umenia pre deti - Bibiana. Parťáci sa výstavy zúčastnili spoločne, aby sa mohli lepšie navzájom spoznať a spoločne prekonávali rôzne prekážky v koži ľudí so znevýhodneniami.
Výstava bola rozdelená na úvodnú diskusiu o jednotlivých zmysloch, ich význame pre život a o tom, ako sa asi žije ľuďom, ktorí majú rôzne znevýhodnenia. Výstava okrem porúch zraku, sluchu či hybnosti, upriamila pozornosť aj na mutizmus, Downov syndróm či autizmus.
Zistili sme, že viacerí z nás máme zrakové znevýhodnenie, poznáme veľa ľudí so sluchovým znevýhodnením, či narušenou hybnosťou. Deti si spomenuli na starých rodičov a hovorili sme o tom, ako sa zmysly nielen opotrebúvajú, čím všetkým si ich vedome či nevedome ničíme (hlasná hudba, krik, pozeranie na obrazovky, úrazy a pod.). Taktiež spolužiakom žiak so sluchovým znevýhodnením ukázal, ako funguje načúvací prístroj a kochleárny implantát.
V druhej časti výstavy si mohli žiačky a žiaci vyskúšať v praxi, aké je to plniť rôzne úlohy, no pritom nevidieť, nepočuť, nemôcť sa voľne pohybovať, či dokonca nerozprávať. Pre niektorých bolo práve toto najnáročnejšie, niektoré deti ostali potichu aj po výstave:-)
Starší žiaci pomáhali mladším nielen pri čítaní, ale aj pri pohybe, orientácii, stali sa navigátormi, pomocníkmi. Zistili, že neustále myslieť aj na potreby iného človeka, nezabúdať na všetky drobnosti, ktoré so znevýhodnením súvisia, je náročná úloha. Ochota venovať pozornosť druhému človeku a úprimný záujem pomôcť sú v spoločnosti neustále potrebnejšie.Veríme, že aj takéto spoločné zážitky podporia naše žiačky a žiakov v tom, aby sa z nich stali ľudia láskaví a nápomocní dospelí.
10
PIŠQWORKY
Dňa 4.11.2022 sa 4 tímy žiakov 2.stupňa zúčastnili na oblastnom kole súťaže Pišqworky.
VAMINA: Nina Kozmonová, Vanessa Žiačiková, Miška Andraščíková (9.B),
BENGORO: Pavol Hajdu, Patrik Fučík, David Ádám (8.C),
BROKOLICE: Erik Kollár, Adam T. Danis, Andrej Bránik (8.C),
PROFESIONÁLI: Alex Meszároš, Karolína Siposová, Dávid Ješko (5.B).
Do krajského kola postúpil tím BENOGORO. Gratulujeme a držíme palce v krajskom kole.
2
Cosmos Discovery
Dňa 3.11.2022 sa žiaci 4.A a 4.B triedy zúčastnili zážitkového učenia Cosmos Discovery v Bratislave. Keďže sa aktuálne na hodinách Prírodovedy učia o vesmíre, tak sa rozhodli navštíviť práve túto výstavu. Zážitok to veru bol, keďže videli rôzne makety raketoplánov, vesmírnych lodí, skafandrov kozmonautov, vesmírny záchod, jedlo, ktoré sa vo vesmíre konzumuje, dozvedeli sa veľa o histórii letov na mesiac a mnoho ďalšieho. Zaujímavosťou bolo, že deti mali počas výstavy sprievodcu priamo vo svojich telefónoch, čo ich viedlo k samostatnosti počas celej výstavy. Následne sme sa s deťmi porozprávali v škole o tom, čo mali možnosť vidieť a svoje vedomosti sme si utvrdili aj pomocou pracovných listov, či opätovným vypočutím zaujímavosti z výstavy.
35
Stále hlasujeme