• Slávnostné ukončenie školského roka

     • Posledný júnový deň v škole sa niesol v znamení slávnostného ukončenia školského roka 2022/2023. Každoročne v tento deň hodnotíme uplynulé mesiace tvrdej práce. V tento deň znejú slová vďaky, ocenenia, ale aj slová lúčenia.

      Tentokrát to bol výnimočný deň aj tým, že nás poctila svojou návštevou prezidentka SR Zuzana Čaputová a starosta mestskej časti Vrakuňa JUDr. Ing. Martin Kuruc.

      Už v ranných hodinách sa v átriu školy sústredili žiaci spolu so svojimi učiteľmi. Niektorí už so smelými plánmi na prázdniny, iní so smútkom v tvári, lebo vedeli, že im ich spolužiaci budú nasledujúce dva mesiace chýbať.

      Slávnostné ukončenie začalo zaznením štátnej hymny Slovenskej republiky a príhovorom pani prezidentky SR, pána starostu JUDr. Ing. Martina Kuruca a riaditeľky školy Mgr. Andrei Macháčovej.

      Po príhovoroch sa všetci presunuli do školy, kde nahliadli nielen do priestorov, kde trávia prestávky žiaci, ale aj do Zmyslovne, kde ich čakal inkluzívny tím, ktorý viac predstavil svoju prácu. Deti prezidentku privítali posunkovou rečou a porozprávali, čo sa im v Zmyslovni najviac páči.

      Po tomto zážitku pokračovala do triedy 3.A, kde žiakom odovzdala vysvedčenie a popriala veľa ďalších úspechov. Cestou mala možnosť vidieť priestory kuchynky, či technickej učebne. Vo vestibule odovzdala vysvedčenie našim deviatakom a na záver svoju návštevu zvečnila v kronike školy a absolvovala vyhlásenie v médiách.

      „Je veľmi výnimočná tým, akí ľudia tu pracujú a ako pristupujú k svojej práci, pretože škola sa venuje inklúzii, začleňovaniu detí, ktoré majú špeciálne potreby alebo zdravotné znevýhodnenie,“ uviedla o nás pani prezidentka pred médiami. „Videla som nádherné inšpirujúce tvorivé priestory, ale najmä ľudí, ktorí to robia od srdca. Chcem sa dnes poďakovať všetkým žiakom a žiačkam, učiteľkám a učiteľom za to, čo počas celého školského roka odviedli úsilie, ktoré vynaložili na to, aby dosiahli svoje najlepšie výsledky,“ dodala.

      Bolo nám obrovskou cťou privítať takúto vzácnu návštevu a odprezentovať našu školu v tom najlepšom svetle. Sme radi, že plody našej tvrdej práce celého kolektívu nielen žiakov, ale aj učiteľov a všetkých zamestnancov sa zúročujú a aj naďalej sa nám darí byť modernou a rodinnou školou.

      Vám milí žiaci a rodičia prajeme príjemné prázdniny plné zážitkov a krásne strávených spoločných chvíľ. Prajeme vám veľa oddychu od učenia a od školských povinností a tešíme sa na vás v septembri v plnom zdraví a nasadení na nasledujúci školský rok.

     • 7.C na výlete

     • So žiakmi 7.C sme posledné dni pred prázdninami strávili na ranči, kde sme si užili zábavu s koňmi, zvieratami na farme, ale aj na športoviskách. Po nočnom pozorovaní oblohy, kde sme sa veľa dozvedeli o hviezdach, aj súhvezdiach sme vyrazili za zážitkami do Atlantisu, kde sme mohli vyskúšať mnoho fyzikálnych javov, VR, ale aj povytvárať mnoho mnoho maxi bublín. Po ceste naspäť sme neobišli ani Skalné obydlia v Brhlovciach a nakoniec sme si načerpali pravú minerálku priamo z prameňa Santovky. Na tomto výlete sme si užili aj mnoho nečakaných zážitkov, na ktoré nikdy nezabudneme.

     • Dlhoočakávaný výlet vo Veľkej Británii – Londýn, Windsor, Hastings

     • Žiaci 7-8.ročníka sa zúčastnili výletu vo Veľkej Británii.

      1.deň sme navštívili Greenwich, kde nás hneď očaril nádherný Greenwich Park a pohľad na budovy CanaryWharf. Stáli sme aj na mieste, kde sa nachádza nultý poludník. Prešli okolo Royal Museum Greenwich a pokračovali k historickej lodi Cutty Sark, najrýchlejšej lodi v tom čase. Tak sme sa loďou plavili po Temži a videli najkrajšie stavby a pamiatky Londýna. Pokračovali sme k Big Ben, obišli sme budovu parlamentu. Následne sme navštívili miesto korunovácií či posledného odpočinku anglických panovníkov a významných ľudí Westminsterské opátstvo, Wenstminster Abbey. Pokračovali sme prechádzkou po Downing street, sídlo dvoch najvýznamnejších predstaviteľov vlády premiéra a ministra financií.
      Oddýchnuť sme si zašli do oázi pokoja  St. James parku. Prešli sme na miesto filmových premiér, neónových reklám, kín, reštaurácií a obchodov Leicester Square a Piccadilly Circus. Prehliadli sme si čínsku štvrť – Chinatown, kde sme ochutnali nepoznané špeciality. Nádherný výhľad vyrážajúci dych sme zažili z kapsuly London Eye.


      2.deň sme navštívili nádherné a majestátne Natural History Museum. Múzeum sa pýši doposiaľ najkompletnejšou kostrou Stegosaura na svete. Ďalej sme mali možnosť spoznať vývin človeka v čase, postupné oddeľovanie kontinentov, vytváranie vulkanickej erupcie či dokonca simuláciu zemetrasenia a mnoho viac. Potom sme si dali chvíľu oddych a pokračovali sme v ďalšom National Museum of Science and Industry. Obed sme si vychutnali v známom Hyde parku, kde sme sa porozprávali a vychutnali si krásne slnečné počasie obklopení zeleňou. Deň sme zakončili nákupmi na známej Oxford Street.


      3. deň sme navštívili jeden z najväčších obývaných hradov na svete a rezidenciu britských panovníkov Windsor Castle. Mali sme možnosť vidieť rezbárske veľdielo Queen Mary a obzrieť si hrad aj zvnútra. Odtiaľ sme sa presunuli do Legolandu. Vnútri na nás čakali všelijaké atrakcie, ktorými boli rôzne kolotoče či prehliadka Legolandu mini vláčikom. V samotnom srdci Landu sme všetci ostali v nemom úžase. Všade navôkol boli vystavané najvýznamnejšie pamiatky a mestá sveta, a to všetko z kociek lega! Boli to mestá ako New York a Socha slobody, pyramídy v Egypte či dokonca samotný Londýn a v ňom ikonické pamiatky a budovy. Bolo to vzrušujúce.


      4. deň sme opustili Londýn a presunuli sa k pobrežiu do mesta Hastings. Prehliadku mesta sme začali návštevou pirátskej jaskyne St. Clements - Smugglers Adventure, ktorá rozpáva príbeh o pašovaní na južnom pobreží Anglicka pred 200 rokmi. Krásny výhľad na Lamanšský prieplav sa nám naskytol pri zrúcaninách hradu Hastings. V meste sme mali príležitosť ochutnať tradičné Fish & Chips a navštíviť obchodíky. Naša posledná prehliadka bola návšteva akvária, ktoré sa pýši zbierkou 3500 druhov morských živočíchov vrátane žralokov. Cestou späť z akvária sme sa zastavili na pobreží pláže Hastings Beach. Užili sme si naozaj kopec srandy, aj keď pršalo. 

      A týmto sa náš pobyt v Londýne - vo Veľkej Británii končí. Veľká vďaka patrí pani učiteľke Galbavej za to, že na nás dávala pozor a vždy, keď sme niečo potrebovali, bola tam a s ochotou a radosťou nám pomohla. Taktiež patrí vďaka aj rodičom, ktorí nám finančne zabezpečili tento krásny výlet. Bol to neopísateľný zážitok, na ktorý budeme do konca života spomínať. Nadviazali sme nové kamarátstva a užili sme si veľa srandy a objavovania nových kútov sveta.

     • 8.B v Nitre

     • Kroky žiakov 8.B triedy viedli na konci školského roka za kultúrou do malebnej Nitry. Žiaci navštívili Kalváriu s výhľadom na Nitru, v divadle Andreja Bagara si pozreli pekné predstavenie Nevesta alebo Zdá sa že hrmí a neobišli ani Nitriansky hrad s katedrálou a kaplnkou.

     • Zážitkové učenie prvákov

     • My prváci sme v septembri začínali cestovateľské školské záležitosti 1 nocou  preč od  rodičov a dnes, predposledný deň v prvej triede,  sme navštívili farmu v Lubine. Bola to paráda! Zábava, pohyb, krásne počasie, slobodné nakupovanie  a s dotykmi zvierat.... no, čo ešte dodať. Dnes už celkom zocelené kolektívy prvákov bez problémov zvládali nastolené úlohy. Aj autobusový test dopadol na jednotku! Najlepší získali prázdninovú vstupenku na farmu v sprievode svojich rodičov. Hurá, už sa tešíme do druhej triedy!

     • Koncoročný výlet 5.B

     • Cieľom posledného výletu 5.B triedy bolo mesto Trenčín. Navštívili sme Trenčiansky hrad, užívali si výhľady z Matúšovej veže a pochutnali si na skvelom obede v centre mesta. 

     • Koncoročný výlet Piešťany

     • Triedy 3.A a 4.B sa vybrali na konci roka objavovať krásy Piešťan. Piešťanským Expresom sme sa previezli po kúpeľoch, loďou po Sĺňave, dali si obed, zmrzlinu a nakúpili drobné pamiatky. Koncoročný výlet bol super :)

     • Výlet 8.A

     • Koncoročný výlet strávila 8.A na hraniciach Slovenska s Maďarskom. Nádherné výhľady nám poskytla Bazilika v Ostrihome, prešli sme železným Mostom Márie Valérie, ktorý spája tieto 2 krajiny. Plavba vyhliadkovou loďou nám umožnila vidieť Štúrovo a Ostrihomskú baziliku z inej perspektívy.

     • Koncoročný výlet 4.D

     • Na konci školského roka sa rozhodli žiaci 4.D spoznávať naše mesto a v rámci výletu sa povozili na lodi po Dunaji, navštívili prírodovedné múzeum a v Bibiane  si pozreli výstavu Lovci znakov a zahrali si divadlo s bábkami. 

     • Návšteva ZOO a Botanickej záhrady

     • Žiaci 6.B triedy strávili posledné dni školského roka v Zoologickej a Botanickej záhrade v Bratislave. Príjemné prostredie, ticho, zeleň, kvety, zvieratá, spoločný piknik, objavovanie, fotenie, smiech a radosť zo spoločných chvíľ sme zaznamenali fotkami.

     • Poznaj svoje mesto

     • Deviataci sa boli pozrieť na najväčšiu fontánu na Slovensku, ktorú zmodernizovali a sprístupnili verejnosti po 16 rokoch. Samozrejme ju niektorí aj patrične vyskúšali. Je to jediná fontána, do ktorej môžete vstúpiť a osviežiť sa. Ďalšia zastávka bola pri Grasalkovičov palác, kde práve prebiehala výmena stráží. Naše kroky viedli popri čitárni u Červeného raka, zastavili sme sa na mieste kde stála synagóga pri Dóme sv.Martina. Naša trasa nás vyviezla až na UFO kde bol krásny výhľad. Popri Dunaji cez Starý most sme sa dostali do modernej časti Bratislavy. Spolu sme nachodili vyše 12 000 krokov.

     • BOJNICE

     • TRieda 7.A navštívila Bojnice. Je tu krásny zámok aj ZOO. Bol to skvelý výlet.

     • VELEHRAD A MODRÁ

     • Triedy 6.A  a 7.B sa spolu vybrali po stopách našich predkov. Okrem toho si pozreli aj podvodný svet sladkovodných rýb. Tu je pár záberov zo super výletu, ktorý poučil, ale aj pobavil. Na budúci rok sa tešíme opäť na skvelé zážitky.

     • Súťaž o maskota školy

     • V uplynulých týždňoch sa uskutočnila súťaž o maskota našej školy. Každý kto mal chuť a záujem sa mohol zapojiť a graficky znázorniť, ako by si predstavoval maskota našej školy, ktorý by nás mal v budúcnosti reprezentovať. Účasť bola bohatá a návrhy skutočne zaujímavé. Zapojili sa žiaci od 1. až po 9. ročník. Kresby boli nápadité a tvorivé. Avšak môžeme mať len jedného maskota... Vybrali sme návrh, ktorý bol špecifický, nápaditý, premyslený do detailov a má blízko k našej škole.

      Vecnú cenu, ktorú venovala Rada rodičov Železnička odovzdala autorke víťazného návrhu priamo naša pani riaditeľka. Ocenená bola Rebeka Mudrochová z 9.A, ktorej návrh zvíťazil a maskota našej školy vyrobíme podľa jej návrhu.

      Ďakujeme všetkým, že sa do súťaže aktívne zapojili.

     • Výlet 8.C v Banskej Štiavnici

     • V dňoch 22.06.2023 až 24.06.2023 sa žiaci 8.C zúčastnili školského výletu v Banskej Štiavnici.

      Dojmy žiakov: „fascinujúce, magnificentné, výborné jedlo, dobrá nálada, výborné ubytovanie, dobrý výlet, zábava, veľa sme sa o sebe dozvedeli aj o ľuďoch okolo nás, krásne mesto, pekný horizont, veľa histórie, veľa schodov, super zážitok, tá baňa bola najlepšia, všetko tam bolo super, veľa slnka, super botanická záhrada, poučenie v oblasti baníctva, chlad v bani, banský mesiac, vrátil by som sa tam, .... .

      Veľké ďakujeme posielame p. učiteľke Božene Klementovičovej.

      Marika Blaškovičová a žiaci 8.C triedy

     • Koncoročný výlet 3.B-Modra

     • Dočkali sme sa. Konečne nastal deň nášho výletu. Autobus nás priviezol až na miesto a hneď ako sme vystúpili, začuli sme nádherný spev vtákov, zbadali množstvo stromov a kvetov a zacítili omamnú vôňu lesa a kvitnúcich bylín. Počas celého pobytu sme trávili čas vonku a spoznávali okolitú krajinu. Slnečné počasie nás vylákalo na turistiku k Medvedej skale. Cestou sme videli množstvo zlatoňov, drevárov fialových, bieloškvrnáčov púpavcových, lykožrúta smrekového, kvitnúce liečivé rastliny, huby ako uchovec bazový, suchohríby, či muchotrávku červenkastú, pri potoku sme našli hlavu a klepetá mŕtveho raka... Pozbierali sme zopár jedľových a borovicových šišiek ale aj drobné šištice jelše lepkavej. Všade navôkol boli ihličnaté a listnaté stromy, ktoré vytvárali príjemný tieň v tomto letnom slnečnom dni. Do sýtosti sme sa pohrali na ihriskách, športovali, obdivovali krásne kvety a relaxovali. Večer sme sa hrali na izbách a navštevovali, spievali si pesničky a hovorili vtipy. Na druhý deň ráno nás do nového dňa naštartovala rozcvička v pyžamách pri vychádzajúcom slnku. Po celý čas sme mali kráľovsky prestretý stôl s chutnou stravou. Boli to krásne chvíle, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

     • Koncoročný spoločný výlet deviatakov, Smolenice-Záruby

     • “A to už musíme ísť? A prečo tu nemôžeme ešte ostať?” Nieslo sa vzduchom. Koľko zážitkov, dobrodružstva, smiechu, upevnenia kamarátstiev zažili deviatci počas trojdňového pobytu 18.6. - 20.6. neďaleko Smoleníc v nádhernej prírode Malých Karpát, hovorí za všetko. Pozrite si krátke video.

     • Víťazi Šinter mini ligy

     • V sobotu 17.6. prebehol 1. ročník Turnaja o Majstra ŠINTER mini LIGY. Družstvo reprezentujúce našu školu sa stalo celkovým víťazom. Žiaci Adam Aláč a Daniel Kamenický doniesli do školy pohár za 1. miesto a Putovný pohár, ktorý pre šk. rok 2023/2024 bude patriť ZŠ Železničná.

      Na našich žiakov sme právom hrdí a gratulujeme im!

     • Novinka v ekozáhradke

     • V našej ekozáhradke, kde si deti obohacujú tieto horúce letné dni pribudli rôzne nové hracie prvky. Kladina, hojdačka, či mostík nám poslúžia nielen na hru, ale aj počas hodín telesnej výchovy v čase, keď ju bude možné realizovať v exteriéri. Ďakujeme Rade rodičov Železnička, že nám tieto hracie prvky zabezpečili.