V piatok 29.11. sme boli na workshope v tanečnom súbore Lúčnica s dievčatami 4.ročníkov povinne voliteľného predmetu Základy tanca. Hneď v úvode návštevy sme si vypočuli niečo z histórie.
Tanečný súbor Lúčnica je jedným z najznámejších a najvýznamnejších folklórnych súborov na Slovensku. Bol založený v roku 1948 a od svojho vzniku sa stal symbolom slovenskej tradičnej kultúry a tanca. Lúčnica je známa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde často vystupuje a prezentuje slovenské tance, piesne a obyčaje. Súbor sa skladá z talentovaných tanečníkov, spevákov, hudobníkov a muzikantov, ktorí spoločne vytvárajú nezabudnuteľné a dynamické vystúpenia.
Súbor Lúčnica sa zameriava na zachovanie a modernizáciu slovenského folklóru. Svoje vystúpenia obohacuje o kreatívne prvky, ktoré prispievajú k súčasnej interpretácii tradičnej kultúry. Tanec v Lúčnici nie je len o pohybe, ale aj o príbehoch, ktoré tancujúci rozprávajú prostredníctvom svojej mimiky, gest a elegantných pohybov.
Po skončení prednášky o tanečnom súbore Lúčnica mali deti možnosť otestovať svoje nové vedomosti prostredníctvom zábavného kvízu. Tento kvíz bol skvelým spôsobom, ako upevniť informácie, ktoré sa dozvedeli o Lúčnici a slovenskom folklóre, a zároveň rozvíjať ich záujem o kultúru a tradície.
Deti sa s nadšením zapojili do kvízu, ktorý bol prispôsobený ich veku a schopnostiam. Po každej otázke mali chvíľu na premýšľanie a potom sa všetci spoločne podelili o odpovede. Odpovede sa vyhodnocovali ako skupina, čo umožnilo deťom vzájomne si pomáhať a diskutovať o správnych odpovediach.
Počas návštevy súboru Lúčnica mali deti možnosť vidieť ukážky niektorých známych slovenských tancov. Tieto tance zobrazujú rôzne slovenské tradície, ako sú svadby, jarmoky a oslavy. Deti si mohli všimnúť farebné kroje, ktoré tanečníci nosia, a tiež rytmus, aký je typický pre slovenskú hudbu.
A nielen to mohli si kroky aj vyskúšať. Niektoré boli ľahšie iné ťažšie, ale dôležité bolo, že si to deti, ale aj pedagogický dozor užili.
Lúčnica nezabúda ani na mladšie generácie, preto začali organizovať workshopy, kde si deti môžu vyskúšať jednoduché kroky slovenského tanca a zažiť atmosféru, ktorú súbor vytvára. Takto sa deti môžu naučiť o tradíciách, ktoré sú stále živé a aktuálne aj v dnešnej dobe.