Milí rodičia a žiaci!
V súčasnosti ste oveľa viac vystavení nutnosti elektronickej komunikácie a využívanie sociálnych sietí je prirodzenejšie ako kedykoľvek predtým. Viete, čo bola prvá sociálna sieť?
Rodina, priatelia, susedia. TO je sociálna sieť. V súčasnosti však pojem sociálne siete spájame predovšetkým s elektronickou komunikáciou. Nezabúdajte však, že aj keď si "len píšete" alebo posielate fotografie či videá, na druhej strane sú živí ľudia, ktorí majú svoje emócie. Sú tam ľudia, ktorí majú svoje trápenia, radosti, starosti, dobré aj zlé zážitky či úmysly. Sú tam kamaráti, rodina, susedia, ale aj cudzí ľudia.
Záleží nám na vašej dobrej nálade, na tom, aby ste sa cítili bezpečne. Ak sú ľudia spokojní, podávajú lepšie výkony, sú príjemní a ochotní pomáhať. Preto v ám chceme pripomenúť, že každé vaše vytvorené slovo v online priestore, každá skupina, ktorú vytvoríte, to všetko má vplyv na iných ľudí. Môžete svojím konaním niekomu spríjemniť deň, zmierniť trápenie ale rovnako tak dokážete ublížiť, zanechať stopu v duši iného človeka. Veríme, že tak, ako v realite, tak aj na internete si zvolíte dobro. Že vnímate, aké je potrebné tvoriť náš svet lepším, že nezabúdate na to, aký je to pocit, keď vám niekto pomôže a nič za to nežiada, že si spomeniete každý aspoň raz na situáciu, kedy sa vás niekto zastal a bol vám oporou aj taký človek, od ktorého by ste to nečakali. Veríme, že rodičom záleží na tom, aby sa ich deti rozvíjali nielen vedomostne, ale aj osobnostne. Preto prosíme deti, povedzte rodičom, ak vidíte, že sa niekomu ubližuje, rodičia skúste deti nasmerovať v komunikácii cez písmenká a ukážte im, čo je správne.
Tipy pre deti a tínedžerov
· Dávaj si pozor na to, čo o sebe zverejníš na internete. Zváž, komu prezradíš svoj email, telefónne číslo alebo adresu, komu dáš prístup k svojim fotografiám alebo profilu, komu dovolíš, aby ťa odfotil alebo natočil na video. Opatrnosťou sa chrániš pred možným ubližovaním.
· Ak sa ti na internete niekto vysmieva, nadáva ti, vyhráža sa ti alebo ti ináč ubližuje, nemá na to právo a ty sa vždy môžeš nejakým spôsobom brániť. Daj agresorovi pokojne a dôrazne najavo, že si takéto správanie neželáš, a ďalej s ním nekomunikuj. Ak sa ho budeš snažiť presviedčať, tak ho len povzbudíš v tom, aby pokračoval – chce totiž vidieť tvoju reakciu a pozorovať tvoj strach.
· Ak kyberšikanovanie neprestáva, nenechávaj si to pre seba. Ak je ti niečo veľmi nepríjemné alebo ťa trápi, tak to nie je len tak. Aj pre dospelého je ťažké zvládnuť opakované ubližovanie, zastrašovanie alebo vyhrážanie. Povedz o kyberšikanovaní niekomu dospelému – rodičovi, učiteľovi, psychológovi, polícii, kontaktuj linku Pomoc.sk (116 111). Nespravil si nič zlé a nie je dôvod na to, aby si sa za to hanbil alebo musel trpieť.
· Na internete môžeš agresora zablokovať alebo ho nahlásiť administrátorovi stránky. Ak sa stretneš s útokmi, posmechom či vyhrážkami, všetky dôkazy (SMS správy, emaily, stránky, čet) si ukladaj.
· Kyberšikanovanie nie je správne a môže niekomu veľmi ublížiť. Dobre si rozmysli, čo na internete robíš, či už zo zábavy, z hnevu alebo túžby po pomste. To, čo sa tebe zdá ako maličkosť, môže ten druhý prežívať ako silné zranenie. Ak sa niekomu na internete vysmievaš, nadávaš mu alebo sa mu vyhrážaš, tak si ty sám tým, kto „kyberšikanuje“. Mysli na to, že niektoré činy sa už nedajú vymazať alebo vziať späť. Ak ubližuješ, raz ťa to môže mrzieť a môžeš sa neskôr za svoje správanie cítiť trápne.
· Ak si všimneš, že niekto niekomu na internete alebo pomocou mobilu ubližuje, posmieva sa mu, ponižuje ho, nezostaň ticho. Pomôž obeti, zastaň sa jej, povedz niekomu dospelému o kyberšikanovaní. Aj ty môžeš byť tým, kto zabráni ubližovaniu, násiliu a nespravodlivosti. Ak páchateľ vidí, že obeť nie je sama, tak často so svojím správaním prestane. Ak potrebuješ pomoc, neváhaj sa ozvať aj na tieto adresy a čísla:
v Národné centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete (nahlasovací formulár): http://stopline.sk/sk/component/report
v Nonstop bezplatná telefonická pomoc: 116 111
v Online čet s operátorom v čase od 14:00 do 23:30 (tlačidlo "Livechat" vpravo): http://pomoc.sk/
v Konzultácie pomocou emailu: potrebujem@pomoc.sk
v Projekt zameraný na bezpečné a zodpovedné používanie internetu, mobilných telefónov a iných nových technológií: http://zodpovedne.sk/
v Projekt vzdelávajúci deti o bezpečnom a zodpovednom používaní nových médií vo viac ako 20 jazykoch: http://ovce.sk
v Prevencia šikany, sekcie pre deti a mládež, rodičov, pedagógov a iných odborných pracovníkov: http://www.prevenciasikanovania.sk/ https://ipcko.sk/chatova-poradna